Aragorn ve Gondor Üzerine

Deccal her inançta yeri olan bir varlıktır. Deccal özellikle son çağlarda ortaya çıkar. Bahsi geçen çağlar hak-batıl savaşının çağlarıdır. Bu son çağlarda kötülüğün baskınlığı giderek artar ve nihayetinde deccalin şahs-ı manevisinden bir cüz/kişi ortaya çıkmıştır ve ahir zamanda (son çağda) da hakiki Deccal ortaya çıkacaktır.

Son çağlarda kötülük; cephesine iyiden iyiye sirayet ederek, karşı cepheyi abluka altına alır. Yüzüklerin Efendisi’nde de bahsi geçen 3. Çağ,bahsettiğimiz son çağlara benzemektedir. Bu çağda kötülük her tarafta kol gezmektedir. Nitekim Grima ve Saruman gibi başta iyilik cephesinde bulunan kişiler ihanetleriyle karşı tarafa geçmiş ve iyilik cephesine zarar vermişlerdir. Şer cephesinin sembolü, yürütücüsü ise Sauron’dur. Sauron deccali bir karakter olarak son çağda tekrardan ortaya çıkmıştır. Sauron gibi deccali bir karaktere karşılık olarak nurani bir şahsiyet olan “mehdi” rolünde de birileri mutlaka olmuştur ki Kur’an-ı Kerim`de de bu durum karşımıza çıkar; Musa(as) ve Firavun, Salih(as) ve dokuzlar gibi. Yüzüklerin Efendisi’nde de “mehdi” karakteri Aragorn’dur.

the_lord_of_the_rings_aragorn__2560x1440_wallpapername-com_

Peygamber Efendimiz(sav) hadisleri ile bizleri Deccal’e karşı uyarırken, Mehdi(as) hakkında da tanımlamalarda bulunmuştur. Örnek olarak hiçbir peygamberin kavmine söylemediği Deccal’in tek gözlü olduğunu Efendimiz(sav) bize bildirmiştir. Özellikle de filmde daha bir belirginleşen Sauron’un tek gözlü olarak tasviridir.

30ygcrn2ygjx46i9mbilhsp5olcivjyz0pxwme0qnkq

Bu yazıda Peygamber Efendimiz’in(sav) Mehdi(as) için söylediği bir hadis-i şerif’i incelemek istiyoruz.

“Horasan tarafından siyah sancaklılar gördüğünüzde, kar üzerinde sürünerek de olsa onlara gidin. Çünkü onların içinde Allah’ın halifesi Mehdi vardır.”HADİS-İ ŞERİF

Sauron Orta Dünya hakimiyetini ele geçirme adına Gondor’a büyük bir saldırı gerçekleştirmiştir. Sauron’un Gondor’a saldırdığı sırada Aragorn Harad ve Umbar korsanlarının gemilerini ele geçirip Gondor’a doğru yola çıkar. Gemiler Gondor’a ulaştığında herkes korsanları beklemektedir.

“Ama Eomer en öndeki gemide dalgalanan “sancağı” görmüştü. Elendil’in sancağı, ondan sonraki çoğu kralın kullanmadığı sancak şimdi Gondor’a geri dönmüştü.”

Yüzüklerin Efendisi-Kralın Dönüşü

8b9b5accb4acd09dd75891265f9b20ae    ELENDİL’İN SANCAĞI

Kara sancak Gondor’da tekrar ortaya çıkmış ve Gondor’a geri dönmüştür. Aragorn’un “mehdi” rolünden bahsetmiştik. Hadis-i Şerif’te kara sancaklılar diye atfedilen toplumda Gondorlular olmuşlardır. Peki Aragorn’un “mehdi” gibi rolü varken Gondorlular kime işaret ediyor? Bu sorunun cevabı olarak da bir alıntı yapmak istiyorum.

“Orklar Orta Dünya hakimiyeti için yapılan savaşta en büyük düşman olarak gördükleri ve onları mağlup ederlerse mutlak galip geleceklerini düşündükleri Gondor Ülke’sinin sakinlerini nasıl çağırıyorlardı?

“TARK!!!”

İnsaniyetin Hafızası-Bölüm-1

HORASAN

Hadis-i Şeriflerin tevillerine yaklaşım açısından Beşinci Şua’da Dokuzuncu Meselede

“Rivayetlerde, vukuat-ı Süfyaniye ve hâdisât-ı istikbaliye Şam’ın etrafında ve Arabistan’da tasvir edilmiş. Allahu a’lem, bunun bir te’vili şudur ki: Merkez-i hilâfet eski zamanda Irak’ta ve Şam’da ve Medine’de bulunduğundan, râvîler kendi içtihadlarıyla, daimî öyle kalacak gibi mânâ verip, merkez-i Hükûmet-i İslâmiye yakınlarında tasvir etmişler, Halep ve Şam demişler. Hadîsin mücmel haberlerini, kendi içtihadlarıyla tafsil etmişler.”

Yukarıda bahsedilen tevildeki bu bakış açısıyla merkez-i hilafetin yer değiştirmesi, sadece “yer”i değiştirir; merkez-i hilafette meydana gelecek olayı değiştirmez. Bu açıdan Hadis-i Şerif’te geçen Horasan’ı ele alırsak Peygamber Efendimiz(sav) hadisi söylediği o dönemde Horasan’da Türkler yaşamaktaydı ve uzunca bir dönem Horasan’da yaşamışlardır ki, güneşin doğduğu yerde(Horasan`ın kelime manası budur) Karahanlılar ilk Müslüman Türk devleti olmuşlardır. Bu Müslüman Türk devlet yapısı devam ederek Anadolu’ya gelmiş(Anadolu`yu mayalan Hoca Ahmed Yesevi`yi de  hatırlamakta fayda var.) ve Osmanlı Devlet’i ortaya çıkmış ve günümüzde de bu Müslüman Türk devlet misyonunun devamı(Allahu alem) Türkiye Cumhuriyeti`tir.

Reklamlar

“Aragorn ve Gondor Üzerine” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s